Arkadaşça

05 Aralık, 2007

Marul Atkı Açıklaması

Öncelikle ip hakkında denemelerimiz sonucu elde ettiğimiz birkaç fikri paylaşmak istiyorum. Burdaki ipçilerde 3 farklı marka var. Alize marka olandan yaptım önce. En çok renk seçeneğini bu markada gördüm. İpin eni biraz daha ince. Diğer marka Salsa bu ipte naylon oranı daha az elinize alınca belli oluyor zaten. İpin eni daha kalın duruyor. Bir de Himalaya marka var bu da Salsa ya benziyor. Bir de 3 renkli olmayan tek renkli ama simli ipler vardı daha ondan denemedim. En iyi sonucu Salsa da aldık biz ören birkaç arkadaşa göre.
Bu iplerden 2 tane aldığımızda 5 ilmekle örecekseniz eğer ideal boyda bir atkı oluyor. Bir ip bittiğinde diğer ipi düğümlerseniz güzel durmuyor. Ben eklenti yerinden iğne iplikle dikerek bağladım ipleri.

İlk önce 3 renkli olan ipin hangi renginin dışarıda kalacağına karar veriyoruz. Ben bu ipte mavili kısmı dışa verecek şekilde ipin beyazlı olan kısmına ilmek attım. İpin ters tarafı size bakacak şekilde ipi tutarsak daha güzel sonuç veriyor. Resimdeki gibi ipe 3 cm aralılarla ilmek geçire geçire şişe 5 ilmek geçirdim. 5 ilmekle orta kalınlıkta bir atkı elde ediliyor.

Bir elimizle ipimizi tutarak diğer şişe ilmek geçirerek atkı örülüyor. Baştan zor gelebilir ama sonra elimiz alışıyor. İpten ilmek alırken 3 cm aralıkla almaya dikkat ediyoruz.

İnşallah açıklayıcı olabilmişimdir. Güle güle kullanın :-)

18 Comments:

Yorum Gönder

<< Home